8.1 C
Londra
vineri, aprilie 19, 2024

Alex Dobre, jucătorul care nu ar fi trebuit să lipsească de la națională

Alin Grigore, desemnat cel mai bun tânăr jurnalist al anului 2021 de către Asociația Presei Sportive, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a comentat alături de Marius Mitran situația echipei naționale, după înfrângerea cu Muntenegru.

Partida dintre Muntenegru și România s-a jucat sâmbătă seară, la Podgorica, în cadrul primei etape a grupelor Ligii Națiunilor, iar gazdele au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Mugosa, în minutul 66, respectiv Vukcevic, în minutul 87.

Alin Grigore este de părere că Alexandru Dobre, aripa stânga în vârstă de 23 de ani de la Dijon, nu ar fi trebuit să lipsească din lotul lui Edi Iordănescu.

Alex Dobre, jucătorul care nu ar fi trebuit să lipsească de la echipa națională pentru meciurile din Liga Națiunilor

Acesta nu a fost convocat, mai ales după declarațiile acide la adresa echipai naționale și a Federației.

„Bancu, știm cu toții, nu este deloc într-o perioadă bună și nu știu dacă a fost vreodată. Este părerea mea. Mihăilă, în față acolo, pe stânga… El are un meci, 75 de minute, în ultimele nu știu câte luni. Adică are cu 75 de minute jucate mai mult decât am eu în momentul ăsta. Acum, vin eu și întreb. Cu Bancu, să spunem că e greu de găsit un fundaș stânga, deși cred că dacă te uiți atent, găsești. Dar, în față acolo, în locul lui Mihăilă? Înțeleg, e un jucător foarte bun, dar dacă nu are meciuri în picioare…

De ce nu îl folosești pe băiatul ăsta Alex Dobre de la Dijon? N-a fost nici măcar selecționat. A fost desemnat cel mai bun jucător de la Dijon, din liga a doua din Franța. Totuși, liga a doua din Franța, nu liga a treia unde a retrogradat Nedelcearu. Deci cred că acest Alex Dobre ar fi trebuit încercat. Să treacă un pic peste orgoliile astea de copii băieții de la Federație, începând cu selecționerul și continuând cu nea Mihai Stoichiță”, a spus Alin Grigore, la ProSport Live.

Următorul meci, cel cu Bosnia și Herțegovina, va avea loc marți, 7 iunie, de la ora 21:45, pe Stadionul Bilino Polje. Pentru tricolori urmează apoi două meciuri acasă: cu Finlanda (11 iunie, ora 21:45) și returul cu Muntenegru (14 iunie, ora 21:45), ambele pe stadionul din Giulești.

28 de meciuri a jucat Alexandru Dobre pentru Dijon în acest sezon din Ligue 2 și a marcat de 9 ori, fiind pasator decisiv în alte trei rânduri

Pasiunea pentru fotbal este o moștenire de familie, astfel că drumul către jurnalismul sportiv a venit natural. A intrat în presă în anul 2016, la IlfovSport. A început să scrie despre ligile inferioare și ușor-ușor a promovat la Revista IlfovSport, denumită ulterior 100% Sport. A lucrat … citește mai mult