7.8 C
Londra
luni, aprilie 29, 2024

De ce l-a scos Edi Iordănescu pe Radu Drăgușin la pauza meciului România

Radu Drăgușin a fost scos la pauza meciului cu Columbia de către Edi Iordănescu. La finalul partidei, toată lumea se întreba dacă fundașul central a fost pedepsit pentru evoluția slabă de pe Wanda Metropolitano.

La finalul partidei, selecționerul a dezvăluit motivul pentru care fotbalistul celor de la Tottenham a fost scos de pe teren.

L-a pedepsit Edi Iordănescu pe Radu Drăgușin pentru evoluția slabă?!

Radu Drăgușin a fost titular în partida de pregătire pe care România a disputat-o în compania Columbiei, încheiată cu scorul de 2-3. Cu toate acestea, fotbalistul celor de la Tottenham a fost schimbat la pauză de către selecționerul Edi Iordănescu.

Astfel, au existat voci care au susținut că jucătorul a fost pedepsit pentru prestația mai slabă din prima repriză. La finalul partidei, selecționerul Edi Iordănescu a ținut să lămurească această situație și a dezvăluit adevăratul motiv pentru care Radu Drăgușin a fost schimbat la pauza meciului.

Pe Drăgușin l-am schimbat la pauză, era puțin încărcat. Așa se întâmplă când nu ai prea multe minute la echipa de club”, a declarat selecționerul Edi Iordănescu, la finalul partidei cu Columbia.

România va întâlni Ucraina la EURO 2024

Ucraina a reușit să treacă de Islanda, scor 2-1, și să se califice la turneul final din Germania, făcând parte chiar din grupa României, la care se mai adaugă Slovacia și Belgia.

„Ar trebui să avem mai multă încredere în prima repriză. Când primești gol atât de repede, te scutură din punct de vedere emoțional. Îmi doresc mai multă claritate, mișcare și responsabilitate. Fiecare trebuie să își asume că nu pierde mingea. Echipa a încercat, a făcut efort, au existat situații din care am putut genera ocazii. Repriza a doua a fost altceva, jucătorii care au intrat de pe bancă au avut impact, chiar au marcat. Am mai avut situații de a marca, pe lângă cele două goluri. Dacă până acum ne-am focusat pe Slovacia și Belgia, de acum vom începe să culegem date despre Ucraina, să-i studiem și să-i înțelegem”, a mai declarat Edi Iordănescu.