9.6 C
Londra
luni, mai 6, 2024

Gestul incredibil de solidaritate pe care fotbaliștii FCSB l-au făcut pentru Eduard Radaslavescu, după ce Gigi Becali l-a scos după doar 28 de minute! Șut are curajul să spună ceea ce toți gândeau: „Am trecut mulți prin asta”

Eduard Radaslavescu a fost schimbat de Gigi Becali în minutul 28, iar jucătorii au făcut un gest de solidaritate pentru tânărul jucător revenit după accidentare. La final partidei, Adrian Șut a spus că și alți jucători au trăit astfel de sentimente.

FCSB a câștigat partida disputată împotriva fostei campioane Farul Constanța, scor 1-0. La jumătatea primei reprize, Elias Charalambous a făcut o modificare surprinzătoare și l-a scos de pe teren pe Eduard Radaslavescu.

Șut are curajul să spună ceea ce toți gândeau: „Am trecut mulți prin asta”

La finalul partidei, Adrian Șut a fost direct și a spus ceea ce toți jucătorii echipei gândesc cu privire la modificările făcute de patron. Acesta a declarat că a mers cu ceilalți coechipieri să îl încurajeze pe Radaslavescu fiindcă și alții au suferit din cauza schimbărilor de acest gen.

„A fost o partidă dificilă. Obiectivul ni l-am îndeplinit. (n.r. despre gol) E o fază pe care o pregătim. Pot să spun că a fost când trebuia, nu ne mai interesează altceva. Știm că Târnovanu e un portar foarte bun și ne putem baza pe el. Am mai avut un gol anulat pe nedrept.

Nu mi se pare simulare la Tavi. Trebuia să se verifice la VAR. Mi s-a dat galben că m-am dus să întreb de ce a dat simulare.

O să fie un meci frumos, Craiova este o echipă bună, știam că poate să se bată la campionat.

L-am încurajat pe Radaslavescu, trebuie să ridice capul. Luăm fiecare meci în parte și când o să fim matematic campioni atunci o să putem să ne bucurăm”; a declarat Șut.

Cum a motivat Gigi Becali schimbarea lui Radaslavescu din minutul 28

Patronul roș-albaștrilor a dezvăluit de ce a decis să-l scoată pe Eduard Radaslavescu încă din minutul 28 pentru a-l băga pe Tavi Popescu. Acesta a avut o intervenție la TV în care a spus că tânărul jucător a pierdut toate mingile și acesta este motivul pentru care a preferat să mizeze în continuare pe Tavi Popescu.

„El le-a pierdut pe toate. A fost o discuție cu cine jucăm, Radaslavescu sau Tavi. George, că l-am botezat. Ei l-au impus pe Chiricheș, dar Radaslavescu a jucat pentru că Tavi a fost foarte slab meciul trecut. Am zis că poate oamenii aveau dreptate. Mă simțeam vinovat eu față de ei.

Pot pentru că îmi permite regulamentul. Când l-a schimbat Hagi și în minutul 15? Voiam să îl schimb în minutul 15, am așteptat să văd dacă își revine. Eu respect regulamentele și legile. Pentru că l-au consolat mă bucur, înseamnă că îl iubesc și că e un grup unit.

Dacă așa trebuie să fie, ca să fie trei puncte? Dacă mâncam bătaie cu Radalavescu în teren? Totul a fost perfecțiune, orice secundă. Și înjurătura lui Radaslavescu! Pentru că sunt trei puncte la noi”, a declarat Gigi Becali la Digi Sport.