10.3 C
Londra
vineri, aprilie 19, 2024

Cremonese, cu Ionuț Radu și Vlad Chiricheș titulari, a pierdut meciul contra Fiorentinei, scor 3-2, în cadrul etapei de debut a sezonului 2022-2023 din Serie A.

Fundașul central a prins doar prima repriză pe teren, iar portarul român, venit de la Inter, a fost integralist.

Meciul părea să se termine egal, însă Ionuț Radu a mai avut un cuvânt de spus, iar în minutul 90+5 și-a băgat mingea în propria poartă.

Ionuț Radu și gafa care îi poate încheia cariera! Goalkeeper-ul român și-a băgat mingea în poartă în minutul 90+5, iar Cremonese a pierdut cu Fiorentina

Fiorentina a condus prin golul lui Giacomo Bonavenutra din minutul 16, însă doar 3 minute pentru că David Okereke a restabilit egalitatea. În minutul 34, Luka Jovic a adus-o din nou în avantaj pe formația viola, stabilind scorul pauzei.

În minutul 68, Quagliata a egalat din nou pentru Cremonese, scor care părea să fie și cel final. Totuși, la ultima fază a meciului, Ionuț Radu a gafat, iar Fiorentina a luat toate cele 3 puncte. Rolando Mandragora a trimis o centrare pe colțul lung, portarul român a prins mingea, însă s-a lovit de bară și a intrat cu tot cu minge în poartă.

Ionuț Radu a fost adus în această perioadă de mercato, sub formă de împrumut, de la Inter Milano.

Aceasta nu este prima gafă a goalkeeper-ului român. În sezonul trecut, Radu a luftat într-un meci contra celor de la Bologna, iar formația lui Simone Inzaghi a pierdut titlul în Serie A.