10.1 C
Londra
duminică, mai 5, 2024

Lucescu, eliminat din Liga Campionilor! Benfica victorie cu Dinamo Kiev

Benfica a obținut o calificare fără emoții în grupele Ligii Campionilor! În retur, portughezii au bătut-o mai rău pe Dinamo Kiev, scor 3-0.

Reclama Google

Astfel, echipa lui Mircea Lucescu se îndreaptă spre grupele Europa League, a doua competiție europeană. Oricum, performanța antrenorului român este una notabilă. În plin război și fără meciuri oficiale în spate, Dinamo Kiev le-a eliminat în preliminariile Ligii Campionilor pe Fenerbahce și Sturm Graz.

Viktoria Plzen, Benfica și Maccabi Haifa sunt primele trei echipe ajunse în grupele UCL, în urma play-off-ului.

Benfica – Dinamo Kiev 3-0. Echipa lui Mircea Lucescu va juca în grupele Europa League

Benfica a trecut fără probleme de Dinamo Kiev și se va bate iar cu cele mai bune echipe din Europa. La general, echipa lui Roger Schmidt s-a impus cu scorul de 5-0, după ce a câștigat în tur cu 2-0.

Diferența a fost clară încă din debutul partidei. Echipa lui Mircea Lucescu a rezistat până în minutul 27, atunci când Otamendi a deschis scorul.

Silva a a făcut 2-0 pentru cei de la Benfica în minutul 40, iar Neres a majorat imediat avantajul gazdelor.

Benfica n-a mai forțat în repriza secundă, în timp ce Dinamo Kiev a mai echilibrat raportul posesiei, dar fără să dea vreun semn că poate marca golul de onoare.

Steaua Roșie, eliminare dramatică la Belgrad! Milan Pavkov, eroul victoriei cu Liverpool, a îngropat visul campioanei Serbiei

La Belgrad, Steaua Roșie a pierdut dramatic calificarea în grupele Ligii Campionilor!

După 2-3 în Israel, campioana Serbiei a condus-o cu 2-0 pe Maccabi Haifa, în fața unui stadion arhiplin. Oaspeții au redus însă din diferență, iar în minutul 90 au obținut calificarea după autogolul incredibil al lui Milan Pavkov.

Atacantul sârb a fost eroul lui Steaua Roșie în urmă cu aproape trei ani, atunci când sârbii au bătut-o cu 2-0 pe Liverpool. Pavkov (foto) a marcat ambele goluri ale gazdelor, care au mai scos o remiză cu Napoli (0-0) în acel sezon de Liga Campionilor.

Tot marți, Plzen a obținut și ea calificarea în grupele Ligii Campionilor. După 0-0 în turul cu Qarabag, cehii s-au impus cu 2-1 pe teren propriu, revenind dpă ce azerii au deschis scorul, prin Ozobic.