11.5 C
Londra
luni, mai 6, 2024

Raul Rusescu a „citit” decizia patronului FCSB!

La pauza meciului dintre Farul și FCSB, Raul Rusescu a încercat să găsescă o explicație logică privind decizia lui Gigi Becali de a-l înlocui chiar pe jucătorul transferat de la Gică Hagi.

Eduard Radaslavescu a fost titularizat în mod surprinzător pe postul lui Tavi Popescu, însă nu a rezistat pe teren mai mult de 28 de minute. Schimbarea prematură l-a demoralizat pe tânărul jucător transferat de la Gică Hagi. La pauza meciului, fostul atacant al roș-albaștrilor, Raul Rusescu, a încercat să găsească o explicație logică pentru tactica abordată de patronul FCSB.

Raul Rusescu a „citit” decizia patronului FCSB

Este deja cunoscut faptul că Gigi Becali face și schimbările la FCSB, nu doar alcătuiește primul „11”. În partida de la Ovidiu, patronul roș-albaștrilor a decis să îl pedepsească pe Eduard Radaslavescu și l-a schimbat în minutul 28. Raul Rusescu a spus că cel mai probabil patronul a luat această decizie din cauză că tânărul jucător nu a evoluat prea bine în locul lui Tavi Popescu. Băluță a trebuit să alerge mai mult și să coboare în partea dreaptă pentru a-l sprijini pe Crețu.

„Probabil că după meci vom primi explicații din partea antrenorului. Nu a jucat bine cât a fost pe teren, dar nu pot spune mai multe. A fost decizia antrenorului, probabil că lucrurile pe partea dreaptă au arătat rău. La final, antrenorul va trebui să ne spună de ce a trebuit schimbat în minutul 30.

Băluță se sacrifică, a coborât mult mai mult în partea dreaptă, să-l ajute pe Crețu. Probabil asta a fost ideea schimbării, având în vedere că cei de la Farul au zburdat acolo. Cred că ideea a fost să nu-i mai lase să ajungă atât de ușor în poziție periculoasă, de finalizare”, a spus Rusescu, la GSP.

Elias Charalambous, prima reacție după schimbarea lui Radaslavescu

Elias Charalambous a vorbit la finalul meciului despre partida câștigată la Ovidiu, scor 1-0, împotriva celor de la Farul. În ceea ce privește înlocuirea lui Eduard Radaslavescu, antrenorul roș-albaștrilor a afirmat că s-a decis să fie schimbat fiindcă jocul echipei a suferit în unele momente.

„Felicitări jucătorilor, staff-ului. Am zis înainte de meci că trebuie să suferim. Sunt foarte mândru de jucători. Am arătat caracter și am stat împreună. Sunt trei puncte importante pentru noi. Mergem mai departe pentru că nu s-a terminat nimic.

Am vorbit cu băieții și știu că multe meciuri sunt decise de faze fixe. E bine că am înscris azi din fază fixă. Târnovanu ne-a salvat în momente cruciale. Să mergem mai departe și să luptăm. Altceva nu am de spus.

Craiova era în afara calculelor. Lucrurile se schimbă în fiecare săptămână. Nu putem să stăm confortabili. Știm că va fi un meci dificil. Jucătorii se pot bucura acum, dar de mâine ne vom pregăti pentru meciul cu Craiova.

Este un meci. Am decis să îl schimbăm. Am suferit în unele momente, a fost o schimbare făcută devreme, dar face parte din meci.

Vlad (n.r. Chiricheș) este un jucător care are responsabilitate în teren, este antrenor în teren. Este foarte important că îl avem în echipă. Felicitări jucătorilor, dar să ținem capul jos și să muncim”, a declarat Elias Charalambous la flash-interviu.