11.6 C
Londra
marți, aprilie 16, 2024

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea al turneului de Grand Slam de la Wimbledon

La cea de-a şasea confruntare cu Kirsten Flipkens, Simona a avut nevoie de doar două seturi pentru a o învinge pe belgiancă. Halep şi-a depăşit adversara cu 7-5, 6-4, după o oră şi 25 de minute de joc. Partida dintre cele două a însemnat şi ultimul meci de simplu din cariera lui Flipkens.
În turul trei, Simona o va înfrunta pe poloneza Magdalena Frech (locul 92 WTA), care în turul doi a trecut de Anna Karolina Schmiedlova (locul 84 WTA), scor 6-4, 6-4, meciul urmând a fi a doua confruntare dintre cele două. Halep a trecut de frech la Australia Open, 6-4, 6-3.
Altfel, Irina Begu şi partenera sa de dublu, Anhelina Kalinina, din Ucraina, au pierdut în primul tur al turneului de dublu feminin, cedând în două seturi în faţa perechii Rosolska/Routliffe.  Alicja Rosolska (Polonia) şi Erin Routliffe (Noua Zeelandă) şi-au respectat statutul de favorite nr 11 în turneul feminin de dublu şi au eliminat cu 6-4, 6-4 perechea româno-ucrainiană, anunţă news.ro. Într-un meci echilibrat care a durat o oră şi 20 de minute, Begu şi Kalinina au făcut mai multe duble greşelei decât adversarele lor, având şi o rată mai mică de reuşită la punctele câştigate cu primul serviciu (59% faţă de 83 %). Pentru Irina Begu turneul de la Wimbledon continuă în întrecerea feminină de simplu, unde o va întâlni pe Jelena Ostapenko (Estonia), în turul al treilea.