8 C
Londra
joi, aprilie 25, 2024

Toni Petrea a dezvăluit ce așteptări are de la jucătorii săi după victoria cu Zimbru Chișinău

Toni Petea, antrenorul principal al lui FCSB, a dezvăluit ce așteptări are de la jucătorii săi după victoria cu Zimbru Chișinău.

Vicecampioana României s-a impus în Republica Moldova, scor 6-1, cu Zimbru Chișinău, iar Toni Petrea s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi.

Chiar dacă FCSB a marcat 6 goluri în poarta celor de la Zimbru Chișinău, Toni Petrea îi ține cu picioarele pe pământ pe fotbaliștii vicecampioanei României și așteaptă partidele oficiale din Liga 1 – SuperLiga.

Toni Petrea susține că are mai multe așteptări din partea jucătorilor săi și că la meciurile amicale caută să consolideze relațiile de joc și să îi facă pe fotbaliștii de la FCSB să recupereze balonul cât mai rapid.

„Un meci de pregătire, un meci amical, pe un teren foarte frumos, cu spectatori pătimași. Un antrenament foarte bun împotriva unei echipe care nu este la același nivel de pregătire cu noi. A fost util acest test, ținând cont că mai avem două săptămâni până începe campionatul și două meciuri amicale, în țară.

Mă interesează mai mult exprimarea jucătorilor, să consolidăm niște relații de joc, încercăm să facem un pressing cât mai bun ca să recuperăm mingea cât mai repede. Sunt mai multe aspecte tactice pe care le urmăresc în aceste jocuri”, a declarat Toni Petrea, potrivit Pro Arena.

FCSB are două victorii din două amicale

FCSB este la al doilea meci amical câștigat în această vară! Trupa lui Toni Petrea a învins-o pe FC Sfântu Gheorghe, scor 6-0, la Berceni, iar acum s-a impus cu 6-1 în Republica Moldova, cu Zimbru Chișinău.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 10 al meciului amical cu Zimbru Chișinău, iar Florinel Coman a majorat avantajul după 18 minute, bifând astfel prima reușită după aproape un an. În repriza secundă a partidei din Republica Moldova au mai marcat Dawa (min. 61), Musi (min. 70), Mamut (min. 80) și Ianis Stoica (min. 84).  Singurul gol al lui Zimbru Chișinău a fost marcat de Pedro Rodriguez în minutul 77.