16.2 C
Londra
sâmbătă, iulie 27, 2024

Universitatea Cluj – FC U Craiova, Live Video Online, de la 16:00, în etapa a 18-a din Superliga

17:55

Final de meci pe Cluj Arena!

Universitatea Cluj învinge FC U Craiova cu scorul de 2-1, grație golurilor marcate de Ianis Stoica în minutul 19, respectiv Daniel Popa în minutul 53. Pentru olteni a punctat Yassine Bahassa în minutul 38.

În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău ajunge la 26 de puncte după primele 18 etape din acest sezon de Superliga și urcă pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off la finalul sezonului regulat, cu un punct peste Hermannstadt și Farul Constanța și la egalitate cu Petrolul Ploiești, formația de pe poziția a 5-a.

De partea cealaltă, FC U Craiova rămâne 14, de baraj, cu 18 puncte, unul mai puțin decât Poli Iași și 8 peste Dinamo, care are însă și un meci mai puțin disputat.

17:13

Min. 53: GOL U CLUJ!

Daniel Popa a înscris cu un șut superb cu piciorul stâng, din unghi, cu un adversar în spate, de la distanță destul de mare, care s-a dus sub transversală!

17:05

A început repriza secundă!

Cele două echipe mai au la dispoziție 45 de minute, plus eventualele prelungiri, pentru a-și adjudeca victoria pe Cluj Arena.

16:49

Finalul primei reprize!

Joc foarte spectaculos pe Cluj Arena în primele 45 de minute!

16:41

Min. 41: GOL FC U CRAIOVA!

Compagnucci a centrat perfect din flancul drept, iar Bahassa a plasat excelent mingea cu latul la colțul lung, de la bara a doua!

16:21

Min. 19: GOL U CLUJ!

Ianis Stoica înscrie din 3 metri în poarta goală, după ce portarul lui FC U Craiova a respins în față la o lovitură de cap trimisă de Masoero în urma unui corner executat de Nistor din partea dreaptă!

16:00

A început meciul!

Andrei Chivulete a fluierat startul jocului!

15:46

Echipele de start

U CLUJ: Iliev – Oancea, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Chipciu, G. Simion, Doukoure, I. Stoica – Nistor – D. Popa
REZERVE: Gorcea – Peteleu, Pițian, I. Filip, Fossati, Popadiuc, Cîmpanu, Silaghi, E. Manu
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, Padula – V. Achim, Van Durmen – Chițu, Bauza, Bahassa – Blănuță
REZERVE: Mogoșanu – Negru, Mascarenhas, Buta, V. Pop, D. Albu, A. Blidar, S. Sidibe, W. Baeten
ANTRENOR: Giovanni Costantino

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Andrei Chivulete (București)
Asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Mihăiță (Bucureşti)
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad)
Asistent VAR: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj)

Știrea inițială

Universitatea Cluj, echipa lui Neluțu Sabău, și FC U Craiova 1948 se întâlnesc în cea de-a 18-a etapă din Superliga. (AICI VIDEO)

Universitatea Cluj – FC U Craiova, Live Video Online, de la 16:00

Clujenii vin după o victorie incredibilă cu Rapid, scor 3-2, în care au reușit să întoarcă scorul, deși au fost conduși cu 2-0. De partea cealaltă, gruparea din Bănie vine după un succes cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1. În ceea ce privește clasamentul Superligii, ardelenii se clasează pe poziția a 8-a, în timp ce oltenii se află pe locul 14.

După remontada din Giulești, Neluțu Sabău, antrenorul „șepcilor roșii”, a spus că își dorește ca echipa sa să aibă continuitate. Tehnicianul clujenilor este convins că oltenii nu vor veni să se apere și anunță că mai mult ca sigur vor juca la victorie.

„Mă aștept să avem continuitate, să nu mai repetăm greșelile pe care le-am făcut, să avem entuziasm, dar să jucăm mult mai înțelept, mult mai atent. E o echipă cu jucătorii care au calitate individuală, care vine și după o victorie, te pot pune în dificultate dacă nu ești o echipă bine organizată.

Au jucători care joacă foarte mult pe calitățile lor individuale. Nu cred că Craiova va veni să se apere. Va veni să câștige, va veni să joace. Au jucători de calitate, dar în același timp e o echipă care are și probleme”, a declarat Sabău.

Giovanni Costantino, antrenorul grupării din Bănie, susține că meciul cu „U” nu va fi deloc unul ușor.

„Este un meci dificil, mai ales că U Cluj are un moral ridicat după victoria din Giulești cu Rapid. Dar, la rândul nostru, și noi avem un moral bun după victoria cu Sepsi. În această săptămână am încercat să așezăm niște lucruri și să ne îmbunătățim și mai bine calitatea.

Nu mă aștept la o partidă între Chițu și Nistor, primii doi golgheteri ai campionatului. Mă aștept la o partidă de luptă între cele două formații. Însă, trebuie să avem grijă să îi dăm spații lui Nistor. E un jucător foarte bun.

Reclama Google

Noi avem un obiectiv și în Cupă, dar până la acel meci trebuie să trecem cu bine peste meciul de la Cluj. Sper și îmi doresc să îi avem pe fanii noștri alături de noi. Suporterii sunt foarte importanți pentru noi”, a declarat Giovanni Costantino.

Se descrie ca fiind un băiat vesel, pasionat de fotbal și este cel mai tânăr membru din echipa ProSport. Răzvan este proaspăt admis la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării și a absolvit Liceul Teoretic Victoria din București. citește mai mult