15.6 C
Londra
marți, mai 14, 2024

Mircea Lucescu a dat verdictul în faza controversată din prelungirile meciului dintre Dinamo și Petrolul Ploiești, încheiat la egalitate, scor 1-1. Experimentatul antrenor a dezvăluit decizia pe care trebuia să o ia centralul Horațiu Feșnic.

În prelungirile partidei, Petrolul Ploiești a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, acordată după ce faza a fost analizată în camera VAR.

Mircea Lucescu dă verdictul în faza controversată din prelungirile meciului Dinamo – Petrolul 1-1!

Mircea Lucescu a fost prezent pe „Arcul de Triumf”, la partida dintre Dinamo București și Petrolul Ploiești. La finalul partidei, „Il Luce” a vorbit despre faza controversată din prelungiri, în urma căreia Petrolul a primit penalty-ul din care a marcat golul egalizator.

Experimentatul arbitru susține că nu trebuia să fie acordată lovitură de la 11 metri la faza respectivă și a explicat că într-un meci „astfel de situații se întâlnesc cu zecile”.

Totodată, Mircea Lucescu consideră că jucătorii antrenați de croatul Kopic au fost de vină pentru că au obținut doar un rezultat de egalitate, întrucât au cedat terenul și au acceptat presiunea pusă de elevii lui Florin Stîngă.

„Astfel de situații se întâlnesc cu zecile într-un joc. Este vina lui Dinamo. Era normal ca ușor, ușor Petrolul să-i împingă în propriul careu. Nu cred că se impunea penalty, dar asta e situația. Le-am și spus. În momentul în care o echipă renunță la jocul de atac și doar se apără, câștigă cei care sunt mai agresivi. Nu a fost penalty. Nivelul fotbalului românesc nu ajunge la ceea ce se joacă în campionatul grec sau turc. Poate sunt meciuri în care entuziasmul jucătorilor să facă un meci foarte bun, dar astea sunt excepții. Eu aș fi vrut să dispară excepțiile și să devină o normalitate”, a declarat Mircea Lucescu, la finalul meciului dintre Dinamo București și Petrolul Ploiești.

După egalul cu Petrolul Ploiești, Dinamo rămâne pe loc direct retrogradabil, cu un total de 16 puncte.