15.6 C
Londra
marți, mai 14, 2024

Zeljko Kopic, reacție diametral opusă cu cea a lui Costin Amzăr după penalty-ul controversat din meciul Dinamo

Petrolul a obținut un egal nesperat pe terenul lui Dinamo, scor 1-1, în cea de-a doua etapă din play-out-ul Superligii.

Costin Amzăr l-a distrus pe centralul Horațiu Feșnic pentru decizia de a-i acorda penalty formației ploieștene la ultima fază. Totuși, antrenorul Zeljko Kopic a avut o reacție mult mai fermă.

Zeljko Kopic, reacție diametral opusă cu cea a lui Costin Amzăr după penalty-ul controversat din meciul Dinamo – Petrolul 1-1. Ce a spus croatul despre decizia luată de Horațiu Feșnic care i-a îngropat echipa

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo, a venit dezamăgit la flash-interviu după ce echipa sa a fost egalată din penalty în minutul 90+13.

Petrolul a reușit să înscrie printr-o lovitură de la 11 metri transformată de Gicu Grozav care s-a acordat în urma unei faze controversate între Costin Amzăr și Alexandru Musi.

Cu toate acestea, croatul și-a păstrat calmul și a refuzat să comenteze arbitrajul deoarece faptul este deja consumat și crede că oricum decizia nu mai poate fi schimbată.

„Planul pentru repriza a doua era să ne menținem la același nivel, să folosim spațiile. Prima repriză, Petrolul a căutat să joace cu mingi lungi. Nu vorbesc niciodată despre decizia arbitrului.

Trebuie să acceptăm. Sunt dezamăgit, a fost una dintre aceste mingi lungi. Este greu atunci când primești un gol în ultimele secunde ale meciului într-un joc atât de important.

Nu am reacționat prea bine la aceste mingi lungi. Nu ne-am descurcat bine în repriza a doua. Au fost momente bune, dar până la urmă trebuie să extindem această parte a jocului nostru.

Trebuie să stăm împreună și să facem planuri pentru următoarele jocuri. (n.r. despre copiii din tribune) A fost o energie bună. Îmi pare rău pentru ei din cauza acestui gol din ultimele secunde. A fost frumos.

Nu este la fel. Fanii ne oferă această energie suplimentară. Majoritatea echipelor se simt ca acasă. Cu Hermannstadt, Oțelul, ei ne-au dat acest impuls de energie pentru a merge mai departe. Nu-mi place să vorbesc de arbitraj deoarece nimic nu se va schimba. Sunt oameni care vor analiza aceste situații. Nu pot spune. Ei trebuie să ia decizii și atât”, a declarat Kopic.

„Nu a fost penalty niciodată. Am făcut un meci bun. Am dominat de la un cap la altul. În această seară chiar vreau să vorbesc despre arbitraj.

A fost penibil. La mine a stat la o fază să analizeze 8-10 minute. După s-a dus la VAR, să ne lase mai bine să ne arbitrăm noi singuri și el să nu mai vină la meci.

A venit mingea din centrare. A căzut în fața lui Musi, eram în spatele lui. Când a căzut mingea eram cu mâinile pe lângă el. Aveam mâinile puse pe el, a vrut să tragă la poartă și s-a lăsat pe spate, eu nu l-am tras absolut deloc”, a răbufnit Amzăr la adresa lui Horațiu Feșnic după Dinamo – Petrolul 1-1.

Reclama Google
Se descrie ca fiind un băiat vesel, pasionat de fotbal și este cel mai tânăr membru din echipa ProSport. Răzvan studiază la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării și a absolvit Liceul Teoretic Victoria din București. citește mai mult